Co si sebou vzít do USA

10 věcí, které jsou před cestou do USA nezbytné:

Co zařídit do Ameriky, pokud se chcete stejně jako my vydat po západě USA ve stylu lowcost a nejen lowcost?

1. ESTA

Jedná se o elektronické vízum, které se vyplňuje online – odkaz: esta.cbp.dhs.gov, stojí 14 dolarů a platí dva roky. Během těchto 2 let můžete do USA vstoupit vícekrát. Doporučujeme si ho zařídit tak týden až dva před cestou, aby vám do odletu na 100 % přišlo (my ho obdrželi v den, co jsme ho vyplnili). Připravte se ale na to, že při příletu do USA vás u pasové kontroly nemine ještě několik otázek. 

! TIP stránky, kde je návod na vyplnění esty - chcidoameriky.cz/navod-jak-vyplnit-formular-esta-nutny-pro-vstup-do-usa-bez-viza !

2. POJIŠTĚNÍ

Další velmi důležitá věc, protože nikdy nevíte, co se může stát. V Americe je kvalitní zdravotní péče, čemuž odpovídá i cena jednotlivých ošetření. Nepodceňte tudíž výběr pojistky a ujistěte se, že máte vysoké limity u léčebných výloh.

3. REZERVACE AUTA

Pokud chcete projet západ USA a navštívit národní parky, bez auta se určitě neobejdete. Vyplatí se na něm nešetřit a pořídit si nějaké větší. Určitě doporučujeme půjčovnu Alamo, s kterou jsme byli nadmíru spokojeni. Pro náš třítýdenní trip jsme si vybrali SUV Nissan X-Trail a k tomu přidali komplet pojištění, i když odpovídalo ceně půlky auta. Nakonec jsme za něj byli rádi, když jsme den před vrácením auta píchli pneumatiku. Auto na 22 dní nás vyšlo na cca 36 000,- komplet se vším. V Alamu to mají skvěle udělané, všechno mají předem připravené, takže žádné dlouhé zařizovaní na místě vás nečeká. Jakmile podepíšete všechny potřebné papíry, řeknou vám z jaké řady aut si můžete vybrat a už je jen na vás jaké auto to bude. My samozřejmě vybírali dle největšího kufru a barvy (oranžová), aby jsme ho všude našli. Nezapomeňte na mezinárodní řidičák.

4. REZERVACE KEMPŮ

Pokud chcete cestu po západě Ameriky také pojmout lowcost, tak se určitě vyplatí spát v kempech, které se nachází přímo v národních parcích. Je ale potřeba si je zarezervovat s hodně velkým předstihem. My je rezervovali cca půl roku dopředu a i tak jsme se do některých, které jsme měli v plánu, nedostali. Webová stránka, na které zarezervujete téměř všechny kempy je: www.recreation.gov. Pak jsou zde i kempy first come, kde musíte spoléhat na náhodu - v létě volné místo najdete hůře. O jednotlivých kempech více v článku Kempy v USA.

5. KONTROLA PRŮJEZDNOSTI SILNIC

Na webových stránkách www.nps.gov/index.htm najdete podrobné informace o všech státních národních parcích USA. Stránky doporučujeme před cestou určitě projít. Nejen, že na nich naleznete informace ohledně historie, treků či kempů, ale především aktuální průjezdnost silnic. My jsme to trošku podcenili a např. v Yellowstonu jsme měli strach, že neuvidíme všechny jeho krásy. Štěstí se na nás usmálo a pro nás stěžejní silnici otevřeli pár dní před naším příjezdem. V Seqouia Parku jsme bohužel takové štěstí neměli, a proto nám propadl jeden zarezervovaný a zaplacený kemp.

6. OFFLINE MAPY

Ve většině národních parcích, občas i na silnicích mezi nimi, není signál, proto jsou oflline mapy skvělým pomocníkem a nejen do USA, ale při cestování všeobecně. Většinou si stahujeme offline mapy jak od mapy.cz, tak i od google maps. Mapy.cz jsou perfektní na pěší cesty ať už po parcích, tak po městech a google maps jsou super na jízdu autem. My jsme s nimi vždy došli a dojeli, kam jsme potřebovali. Také jsme dostali doporučení na maps.me, které prý fungují v offline verzi skvěle.

7. ITINERÁŘ

Kája s její kamarádkou Miru jsou maniaci na podrobné itineráře, takže si je připravují i na dvoudenní pobyt, to vy určitě dělat nemusíte, ale u takto dlouhé cesty je itinerář téměř nezbytnost. Pokud si informace zjistíte a zapíšete již před cestou, odpadne vám pak na místě spoustu starostí. My si dopředu vyhledali konkrétní treky, uložili odkazy jednotlivých tras i přejezdů, abychom věděli, co nám zabere kolik času, jak dlouho strávíme v autě apod.

8. BALENÍ

Při balení je dobré udělat si podrobný seznam věcí, které rozhodně nesmíte zapomenout. Je důležité si promyslet co pro vás osobně je důležité, ale i kde všude budete a co vše pro vás tedy bude nezbytné vzít. Například pokud plánujete spát v kempech, tak je nezbytné mít sebou stan (ultralight), spacák, karimatku a baterku či světýlko, protože ve většině kempů není žádné osvětlení. Pokud pojedete v dubnu, doporučujeme vzít si i minimálně jednu deku, v některých parcích jsme za ni byli opravdu rádi. Také pro nás byl důležitý i repráček s hudbou, protože bez ní bychom se v autě zcvokli :-). Věříme, že každý si sbalí podle svého a když ne, v Americe je nadherné to, že všechny nezbytné věci určitě pořídíte i v první Walmartu na který narazíte.

Pro příklad uvádíme náš seznam věcí: Seznam věcí

9. DROZD

Při cestách do zahraničí vždy vyplňujeme formulář na webu: drozd.mzv.cz. Jedná se o registraci českých občanů při cestě do zahraničí. Poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí, aby mohli rychle a účinně poskytnout pomoc v případě nouze - přírodní katastrofy, politické nepokoje apod. Vyplňuje se tam také kontakt na blízkou osobu, která s vámi necestuje a kterou je možné kontaktovat v případě takové nouze.

10. KREDITNÍ KARTA

V USA si hodně potrpí na platby kreditní kartou. Především je nutná pro platbu za půjčení auta, pro platbu na benzinkách (pokud osobně nikdo nevybírá peníze) i např. při rezervaci výletu na Alcatraz přes internet. Proto ji určitě doporučujeme zařídit, stačí jedna do skupiny.