Jižní Morava


Jižní Morava je naší velkou srdcovkou a rádi se sem vracíme i několikrát do roka. Možná je to tím, že velká část Káji rodiny zde žije, ale možná i díky jedinečné atmosféře, krásné přírodě, milým místním a samozřejmě skvělému vínu.

Dříve jsem víno moc nepila, jelikož v každé restauraci, kde jsem si ho dala, mi nechutnalo a já si myslela, že takhle víno chutnat má a prostě mi nechutná. Ale jakmile jsem přímo na Moravě ochutnala víno od malých vinařů, tak jsem se do něj naprosto zamilovala. Je to opravdu velký rozdíl, zda pijete víno z velkovýroby nebo od menšího vinaře, které víno dělá, jak se dělat má a ne ve velkovýrobě.

Morava je rájem snad pro každého, je tu velké množství památek, cyklistických tras, krásných hotelů s vyhlídkami na vinice, s wellness, sklípků s výbornými víny, kde vám rádi místní vinaři udělají soukromé degustace se zajímavými informacemi o pěstování a výrobě vína a určitě k tomu přihodí i nějakou dobrotu.

Valtické náměstí

Mezi nejkrásnější místa Moravy určitě můžeme zařadit:

Mikulov

Pro mě takové “hlavní město” tohoto překrásného koutu České republiky. Pokud chcete strávit romantický víkend se svou polovičkou a nenudit se, toto místo je rozhodně pro vás. V Mikulově můžete navštívit zámek vypínající se nad městem, jehož nádherná zahrada vás okouzlí především v létě. Při horším počasí můžete navštívit některou z komentovaných či nekomentovaných prohlídek zámku. Na zámek půjdete určitě přes zdejší malé náměstí, kde doporučujeme zastavit se v restauraci Alfa na jejich výbornou paštiku - při žádné návštěvě ji nevynechám, miluji paštiky.

Mikulov

Dalším "must see" v Mikulově je bezesporu Svatý kopeček, na jehož vystoupání si vyhraďte cca 30 minut.

!TIP - při úpatí najdete sklípek vinařství Tanzberg (vlastníkem je Vladimír Železný), kde se můžete na cestu posilnit výborným vínem (nebo na podzim opravdu výtečným burčákem) !

Na vrcholu Svatého kopečku najdete kapli Sv. Šebastiána a dostanou vás dechberoucí výhledy na celý Mikulov a jeho okolí. Určitě byste také neměli vynechat Dietrichsteinskou hrobku nacházející se na náměstí, jejíž počátky sahají už do 17. století nebo Kozí vrch, kde byla v 15. století vybudována dělostřelecká věž s ochozem - dnes nazývána jako Kozí hrádek.

V horkém letním dni se můžete osvěžit v lomu Janičův vrch nebo zchladit v jeskyních Na Turoldu, které patří k nejstarším přírodním rezervacím na území CHKO a BR Pálava. Platí se zde vstupné 120 Kč/osoba.

Kaple Sv. Šebastiána a Zvonice na Sv. kopečku

Lednicko-valtický areál

Jednoznačně nejnavštěvovanější místo jihomoravského kraje - Lednicko-valtický areál se rozprostírá mezi Lednicí, Valticemi a Břeclaví. Jedná se o ojedinělý areál (o ploše téměř 300 km2), který je nejrozsáhlejší koncepčně upravenou krajinou na světě, která je zapsána od roku 1996 na seznamu památek UNESCO.

Areál se pyšní nejen krásnou přírodou, ale i drobnými stavbami jakou jsou kolonády, kaple a především velkým množstvím památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Tou největší dominantou je zámek Lednice, jehož novogotická přestavba z 19. století z něj vytvořila romantické sídlo obklopené jedním z největších evropských parků, ve kterém můžete vidět palmový skleník, benátskou kašnu či římský akvadukt. Pro prohlídku zámku si můžete vybrat z několika okruhů, jen upozorňujeme, že především v letních měsících zde bývá opravdu hodně návštěvníků, proto se prohlídku vyplatí koupit dopředu online, rezervaci můžete udělat zde.

Zámek Lednice

Dalšími zajímavými stavbami v areálu jsou umělá zřícenina Janova hradu (Janohradu), který byl obyvatelný a sloužil jako lovecký zámeček a myslivna, Obelisk vysoký 23 m připomínající od roku 1798 uzavření míru mezi Francií a Rakouskem nebo Minaret, na který můžete za poplatek 80 Kč/osoba vystoupat a vidět celý areál shora. Pokud byste areál nechtěli projít po svých, tak si můžete zaplatit povoz, kočár nebo plavbu tajemnými meandry Staré Dyje, případně si vypůjčit koloběžku.

Janův hrad

Valtice

Ve městě Valtice se nachází stejnojmenný zámek, který vznikl rozšířením hradu založeného pravděpodobně v 11. století. Současnou podobu získal zámek nákladnými přestavbami v 17. - 18. století. Je taktéž zapsán v UNESCO. Prohlídku si můžete vybrat zde.

! TIP - pod zámkem se nachází Salon vín patřící Národnímu vinařskému centru, ve kterém si můžete zaplatit volnou degustaci za 499 Kč/osoba (v ceně katalog, půjčení sklenice a drobná chuťovka) na dvě hodiny a sami si sklep procházet a degustovat, na co máte chuť (mimo šumivých vín a speciálních výběrů). Každé víno má svůj prezentační box, ve kterém jsou láhve uskladněny a zároveň na boxu najdete kompletní popis vína. Najdete zde i nádoby s vodou na proložení vína !

Ve Valticích se mi ještě velmi líbila bylinková zahrádka, kde pěstují spousty druhů zajímavých bylinek, které si zde můžete zakoupit ve formě sazeniček nebo již usušené. Když zaplatíte vstup 60 Kč/osoba, tak na prohlídku zahrádky dostanete i šálek bylinkového čaje.

Zámek Valtice

Přechod Pálavy

Pokud se nechcete pouze potulovat po městech a popíjet víno, tak rozhodně doporučujeme vydat se na jednodenní (půldenní, záleží na tempu) přechod Pálavy. Je to úžasná trasa plná přírody, minima lidí a krásných výhledů.

Naše trasa: https://mapy.cz/s/jabelulute

Vycházeli jsme z Dolních Věstonic, ale stejně tak může být vaším výchozím místem obec Pavlov. Šli jsme na zříceninu Děvičky, odkud se vám otevřou krásné výhledy na vodní nádrž Nové Mlýny, poté jsme pokračovali k vysílači na vyhlídku Děvín a Strážce a kolem skalního útvaru Trůn do dalšího bodu Sirotčí hrádek.

! TIP - pokud byste si cestu chtěli zkrátit, nemusíte jít přes Trůn, ale rovnou na Sirotčí hrádek. Určitě se ale v Klentnici, přes kterou kousek půjdete, nezapomeňte stavit v Café Fara na vyhlášenou kávu a dezerty !

Ze Sirotčího hrádku jsme šli přes Stolovou horu do jeskyní Na Turoldu a poté do Mikulova. Pokud jste auto nechali v Dolních Věstonicích nebo v Pavlově, lehce se k němu dopravíte autobusem, který jezdí z Mikulova několikrát denně. Celá trasa nás vyšla na asi 6 hodin (i s prohlídkou Mikulova) a na cca 20 km.

Zřícenina Děvičky

Sirotčí hrádek

Zámek Mikulov

Další zajímavá místa:

  • Kaple sv. Cyrila a Metoděje, Václava a Urbana - nachází se u Velkých Bílovic na Hradišťku, objevila se např. ve filmu Bobule
  • Tři Grácie - je kryté sloupořadí v Lednicko-valtickém areálu, před kterým stojí sousoší, pro které se vžil název Tři Grácie. Letohrádek pochází z první čtvrtiny 19. století.
  • Rozhledna Kobylí - spirálová rozhledna stojící na Kobylím vrchu je stavba z roku 2018 a je unikátní především svým tvarem a dostupností i pro vozíčkáře. Můžete z ní vidět na Pálavu a za dobrého počasí i na rakouské Alpy.
  • Obec Vrbice - pro nás jednoznačně nejkrásnější vinařská obec s úžasným souborem vinných sklípků, které protkávají kopec Stráž v sedmi patrech a kde si budete připadat jako v Hobitíně.
  • Obec Čejkovice - je známá především Templářskými sklepy, které pojí svou historii s příchodem templářských rytířů v 13. století. Ti vybudovali společně se stavbou tvrze rozsáhlé vinné sklepy, které na území ČR nemají obdoby.
  • Obec Pavlov - krásná vinařská obec nacházející se pod Pálavou propůjčila svou krásu např. seriálu Vinaři. Již v 15. století byl Pavlov největší vinařskou obcí mikulovského panství. Dnes zde můžete, mimo výborného vína, navštívit Archeopark Pavlov, který návštěvníkům přiblíží nejvýznamnější archeologická naleziště pravěkých lokalit z doby lovců mamutů, kteří tu před 30 000 lety vytvořili sídelní areál.
  • Vodní nádrž Nové Mlýny - jedná se o uměle vybudovanou soustavu tří přehradních nádrží, kdy horní Mušovská slouží pro rekreaci, střední Věstonická je přírodní rezervací a dolní Novomlýnská pro závlahy, elektřinu a rybolov. Kolem se nachází několik kempů - ATC Merkur, Kemp Mars.
  • Aqualand Moravia - nejmodernější aquapark v ČR se 14 bazény, 20 tobogány a 14 saunami. Nyní by se měl otvírat nejdelší tobogán v ČR s neuvěřitelnou délkou 242 metrů.
  • Vinařství U Kapličky - nachází se v Zaječí a jedná se o naprosto unikátní hotelový komplex na samotě obklopený vinicemi s neuvěřitelnými výhledy do okolí. Najdete zde naprosto vše, co potřebujete k prožití krásné romantické dovolené, ale i na víkendovou párty s kamarády. Místní restaurace Retro Gril je vyhlášená široko daleko a my můžeme jenom potvrdit, že zde vaří famózně. Můžete si zde objednat degustaci, zajít do wellness, zaplavat v horizontálním bazénu, zatrsat na diskotéce, půjčit kola a nedávno zde dokonce postavili i Ruské kolo. Kousek nad vinařstvím se nachází rozhledna Dalibor, z které jsou taktéž pěkné výhledy. Toto místo je naprosto kouzelné a určitě doporučujeme ho navštívit a nejlépe zde i přespat.

Tři Grácie

Vrbice

Vinařství U Kapličky

Naše oblíbené akce:

  • Pálavské vinobraní - koná se vždy na začátku září a je to obrovská víkendová akce se spoustou dobrého vína, jídla a hudebních kapel.
  • Pálavský Gulášfest Mikulov - letos (2020) se koná 24.10. a mimo různé druhy guláše zde ochutnáte mladé víno, sýry, uzeniny aj.
  • Otevřené sklepy Vrbice (listopad) - ve Vrbici probíhá několik akcí do roka, ale my jsme si nejvíce oblíbili tuto podzimní akci, jelikož tu není takové množství lidí jako v létě a je to spíše komornější. Přes léto má každá vinařská obec otevřené sklepy, což v praxi znamená, že vinaři drží jakousi pohotovost a každý týden má sklep otevřený jiný vinař (ve větších obcích i více vinařů) - můžete se tam zastavit, dát si vínko, k tomu škvarkovku a popovídat si s majitelem.

Místní dobroty:

  • Paštikárna Němčičky - ručně vyráběné nejen paštiky, skvělý majitel
  • Farma Pálava - kozí a kravské sýry
  • Levandulová Farma Starovičky - můžete se jít podívat do levandulového pole, nebo si jen koupit něco v obchůdku - levandulový sirup, mýdlo, polštářek, svazek levandule
  • Trhané maso od Vajbara - koupit můžete např. v Zaječí ve Vinném baru Vajbar

Naše oblíbená vinařství:

  • Aleš Ždánský - malý vinař z Dolních Věstonic (bílá müllerka a červený barrique vás dostanou)
  • Vinařství Vajbar - Zaječí
  • BMV Vinařství Kadlec - Vrbice
  • Buchtovín - Vrbice
  • Sekt bar - Pavlov

Galerie Jižní Morava - všechny fotky můžeš vidět na našem účtu na FLICKR.COM